UV baskı ultraviyole baskı kurutma tekniği olup, güneş ışınlarına karşı dayanıklılık süresi oldukça yüksek olan boyanın kuruma süresini yaklaşık bir saniyeden daha kısa bir süreye düşüren özel kurutma (kürleme) makineleri ile yapılan bir baskı tekniğidir. UV baskı tekniğinde kullanılan boyalar üstün özelliklere sahip olduğundan dolayı güneş ışığından herhangi bir tepkime görmezler ve uzun yıllar solma renk atma gibi baskılı materyale hasar veren etkenleri ortadan kaldırır.

UV baskı tekniği metin baskısı, fotoğraf, çizim ve her türlü baskı sistemi için en etkili ve ideal bir çözümdür. İstenilen her türlü malzeme UV baskı tekniği ile istenilen şekilde sayıda ya da renklerde problem yapmadan baskı işleminden geçebilir.

 

UV Baskı Nasıl Yapılır? 

UV baskı tekniği iki işlem ile yapılmaktadır. Günümüzde bu baskı tekniğini nasıl yapıldığına dair piyasada farklı farklı fikirler ortaya konulsa da bu baskı tekniğinde önemli olan mevzu   Rulo baskı ve Flat Baskı gibi birden fazla baskı teknikleri olmasıdır. 

UV baskı ile istediğiniz her türlü ürünü istediğiniz kaliteye ve tasarıma dönüştürerek müşteriye en güzel şekilde çözümler sunar, üstelik normal baskı tekniğine göre kat kar daha hızlı ve kaliteli çözümler sunmaktadır. 

Yüksek sıcaklıklardaki boya UV baskı makinesinde kurutulup hedef malzeme üzerine kazınarak uygulanmaktadır.

 

 UV Baskı Tekniği Nerelerde Kullanılır? 

UV baskı tekniğini kullanım alanları aslında çeşitlerine göre çok geniştir. Fakat genel olarak kullanıldığı alanlar etiket ve ambalaj ürünlerdir.

Günümüzde ambalajlarda kullanılan etiketler zamanla güneş ışığından sudan nemden ve etkilenip, solma ya da soyulma gibi sorunlar görülmeye başlar.

Fakat UV baskı tekniği uygulanmış malzemeler, su nem ya da güneş ışığına kadar üst düzey dayanıklılık gösterdiği için ilk günkü yapısını uzun süre korur.

Ambalaj ve etiket üzerinse kullanılan UV baskısı, ürünü içine şeffaf PVC üzerine yapılmaktadır. Bu sayede ürün hem estetik bir türüne sahip olarak tercih edilebilirliğini artırır, hem de ürününü görüntüsüne zarar veren yıpratıcı faktörlere karşı üst düzey koruma sağlar.

Bunun dışında UV baskı tekniğinin kullanım alanları şunlardır, 

  • Yüzeyi ayna olmayan materyallerde,

  • Ahşap ve PVC esaslı plaklarda,

  • UV baskısına duyarlı vinil rolü ve tekstil ürünlerinde

  • Yüzeyi pürüzsüz taşlarda,

  • Cam plakalarda,

  • Market kartları

  • Kredi kartı yapımı

  •  Özel üyelik kartı üretimi gibi kart türlerinde UV baskı tekniği kullanılmaktadır.

 UV Baskı Tekniğinin Avantajları 

Kısaca UV Baskı tekniğini avantajları; uygulandığı yüzeyde hızlı korur ve üst düzey dayanıklılık sağlar. 

Yüksek baskı kalitesine sahip olan UV Baskı tekniği esnek bir yapıya sahip olup, her materyale kolay uyum sağlar.

Bir diğer baskı tekniği ise sublimasyon baskı tekniğidir. 

Uv kadar kalıcı ve kabartmalı baskı yapamasa da sublime baskı da gerçek fotoğraf kalitesinde baskı yapabilmektedir. 

Bu sistemde özel sublimasyon yazıcı ve sublime boyalara ihtiyaç duyar. 

Aslında sublimasyon Canon yazıcıları değiştirerek uv baskı kalitesinde yazıcılar elde edebilen firmalar mevcuttur.

 

Uv Baskı Detaylı Video Anlatım. Baskının Kalitesini Mutlaka İzlemelisiniz…

 

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR : 

serigrafi baskı

Serigrafi Baskı Nedir? (Video Anlatım)

Kullanımı hiç eskimeyen baskı tekniği olan serigrafi baskı nedir gelin birlikte inceleyelim. Günümüzde kullanımı yaygın olan serigrafi baskı tekniği, rakle adını verdiğimiz sert plastikle boyanın dikdörtgen şekline sahip boya eleğinden geçilerek hedef ürüne transfer yapılan baskı tekniğidir.   Serigrafi baskı nedir denilse kısaca polyester ya da ipek dokumanın üzerinden mürekkep geçecek ya da geçmeyecek şekilde yapılan elek, […]

0 comments

sublimasyon baskı nedir

Sublimasyon Baskı Nedir? Neler Basılır?

Klasik baskının yerini alan dijital baskı artık günümüzde çok kullanılan bir baskı tekniğidir. Son birkaç yıldır dijital baskı gerek tekstil sektöründe gerekse reklam sektöründe baskı yöntemlerinde benimsenmiştir. Dijital baskı denilince akla ilk olarak sublimasyon baskı gelmektedir.   Süblimasyon baskı çok renkli be fotoğraf kalitesinde kişileştirilmiş baskı tekniğini içinde bulunduran günümüzün baskı tekniğidir.   Eski baskı […]

1 comment

FACEBOOK TAKİP ET TWİTTER TAKİP ET FEEDBURNER TAKİP