UV baskı ultraviyole baskı kurutma tekniği olup, güneş ışınlarına karşı dayanıklılık süresi oldukça yüksek olan boyanın kuruma süresini yaklaşık bir saniyeden daha kısa bir süreye düşüren özel kurutma (kürleme) makineleri ile yapılan bir baskı tekniğidir. UV baskı tekniğinde kullanılan boyalar üstün özelliklere sahip olduğundan dolayı güneş ışığından herhangi bir tepkime görmezler ve uzun yıllar solma renk atma gibi baskılı materyale hasar veren etkenleri ortadan kaldırır. UV baskı tekniği metin baskısı, fotoğraf, çizim ve her türlü baskı sistemi için en etkili ve ideal bir çözümdür. İstenilen her türlü malzeme UV baskı tekniği ile istenilen şekilde sayıda ya da renklerde problem yapmadan baskı işleminden geçebilir.

 

UV Baskı Nasıl Yapılır?

UV baskı tekniği iki işlem ile yapılmaktadır. Günümüzde bu baskı tekniğini nasıl yapıldığına dair piyasada farklı farklı fikirler ortaya konulsa da bu baskı tekniğinde önemli olan mevzu   Rulo baskı ve Flat Baskı gibi birden fazla baskı teknikleri olmasıdır. UV baskı ile istediğiniz her türlü ürünü istediğiniz kaliteye ve tasarıma dönüştürerek müşteriye en güzel şekilde çözümler sunar, üstelik normal baskı tekniğine göre kat kar daha hızlı ve kaliteli çözümler sunmaktadır. Yüksek sıcaklıklardaki boya UV baskı makinesinde kurutulup hedef malzeme üzerine kazınarak uygulanmaktadır.

 

 UV Baskı Tekniği Nerelerde Kullanılır?

 

UV baskı tekniğini kullanım alanları aslında çeşitlerine göre çok geniştir. Fakat genel olarak kullanıldığı alanlar etiket ve ambalaj ürünlerdir. Günümüzde ambalajlarda kullanılan etiketler zamanla güneş ışığından sudan nemden ve etkilenip, solma ya da soyulma gibi sorunlar görülmeye başlar. Fakat UV baskı tekniği uygulanmış malzemeler, su nem ya da güneş ışığına kadar üst düzey dayanıklılık gösterdiği için ilk günkü yapısını uzun süre korur. Ambalaj ve etiket üzerinse kullanılan UV baskısı, ürünü içine şeffaf PVC üzerine yapılmaktadır. Bu sayede ürün hem estetik bir türüne sahip olarak tercih edilebilirliğini artırır, hem de ürününü görüntüsüne zarar veren yıpratıcı faktörlere karşı üst düzey koruma sağlar. Bunun dışında UV baskı tekniğinin kullanım alanları şunlardır,

  • Yüzeyi ayna olmayan materyallerde,
  • Ahşap ve PVC esaslı plaklarda,
  • UV baskısına duyarlı vinil rolü ve tekstil ürünlerinde
  • Yüzeyi pürüzsüz taşlarda,
  • Cam plakalarda,

  Market kartı, kredi kartı, özel üyelik kartı gibi kart türlerinde UV baskı tekniği kullanılmaktadır.

 UV Baskı Tekniğinin Avantajları

Kısaç UV Baskı tekniğini avantajları; uygulandığı yüzeyde hızlı korur ve üst düzey dayanıklılık sağlar. Yüksek baskı kalitesine sahip olan UV Baskı tekniği esnek bir yapıya sahip olup, her materyale kolay uyum sağlar.

bir diğer baskı tekniği ise sublimasyon baskı tekniğidir. Uv kadar kalıcı ve kabartmalı baskı yapamasa da sualime baskı da gerçek fotoğraf kalitesinde baskı yapabilmektedir. Bu sistem deözel sualime yazıcı ve sualime boyalara ihtiyaç duyar. Aslında sublimasyon Canon yazıcıları değiştirerek uv baskı kalitesinde yazıcılar elde edebilen firmalar mevcuttur.

shares