Plastik Kart Baskısında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Plastik kart ürünler pek çok amaçla kullanılabilen baskı ürünleridir. Bu kartlar özellikle perakende alanında, satış ve pazarlama ekiplerinde sıklıkla kullanılan kartlardır. Diğer bir ifadeyle söylemek gerekirse kullanılan bu yaka kartları bu amaç dışında mağaza müşterileri için de kullanılır. Müşterilere verilen plastik kartlar her müşteriye özel olarak tanımlanır ve müşteriler bu sayede o mağazayı daha sık ziyaret ederler. Plastik kartlar hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın kişiye özel olmalıdır. Ayrıca kartın baskı kalitesi oldukça önemlidir. Çünkü plastik kartlar bir markayı ya da işletmeyi temsil eden kişilerce kullanılır. Bu nedenle dayanıklı olmaları, tasarımlarının dikkat çekici olması ve müşteri üzerinde bırakacakları izlenimin olumlu olması gerekir.

Plastik Yaka Kartları Modelleri Nelerdir?

Plastik kart ürünlerden biri olan yaka kartları firmaların bünyesinde çalışan kişiler için adeta bir kimlik kartı görevi görür. Her firmada takılması mecburi değildir. Ancak çoğu kurumsal firma çalışanlarının yaka kartı kullanmasından yanadır. Birçok firmada belli görevlerde olan kişilerin bu kartlardan mutlaka takması gerektiğine inanır. Pazarlama ve satış alanında olduğu gibi müşterilerle yüz yüze olunan iş alanlarında yaka kartı takılması oldukça yaygındır. Böyle mesleklerde yaka kartı vazgeçilmez ekipmanlardan biridir. Kullanılan bu yaka kartlarında çok fazla model seçeneği vardır. Hatta plastik kart modellerinde renk ve tasarımla ilgili bir sınır yoktur. Bu durum hem avantajlı bir durumdur hem de bazı kişiler için dezavantaja dönüşen bir durumdur. Bu sınırsızlık bazı kişilerin yanlış tarzda ürünler kullanmasına neden olur. Yanlış kullanım da marka ve firma değerine olumlu değil olumsuz bir etki yapar. Bu nedenle yaka kart modelleri en genel haliyle iki grupta değerlendirilebilir ve kişiler bu gruptan en uygun olanı tercih edebilir.

Yaka kartı modellerinde aslında en genel ayrım kartın tekrar kullanılabilen türde olması veya kalıcı olmasıdır. Tekrar kullanılabilen plastik kart modellerinde, kart üzerine firma ya da marka logo baskısı yapılır. Kullanacak olan kişilerin isimleriyse kâğıtta yazar. Bu sayede plastik pvc kart birden fazla kişi tarafından sürekli olarak kullanılabilir. Kalıcı olan yaka kartlarındaysa şirketin veya markanın logosuyla birlikte çalışan kişinin ismi de kart üzerine baskı yapılır. Bu sayede o kart sadece o çalışana özel hale gelir ve daha sonrasından başka bir kişi tarafından kullanılamaz. İsimliklerde var olan bu genel ayrım dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur. Bu noktaya dikkat edilerek doğru bir kart sipariş edilebilir.

Plastik Kart Siparişlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Plastik kart siparişi verilirken bazı noktalara dikkat etmek de fayda vardır. Öncelikli olarak plastik kartın kullanım amacı doğru bir biçimde belirlenmelidir. Bu doğrultuda kart için barkod veya kabartma ihtiyacı ortaya çıkarsa bu ihtiyaç sipariş esnasında mutlaka belirtilmelidir. Plastik kart tasarımında kartın sadece ön tarafının mı yoksa ön-arka birlikte mi tasarlanacağına karar verilmelidir. Kart tasarımında kullanılacak görsel varsa bu görsellerin çözünürlüğü yüksek olmalıdır. Çünkü çözünürlüğü düşük olan görsellerin baskı kalitesi daha aşağı seviyelerde olur. Plastik kart siparişlerinde kartın boyutunun da doğru ayarlanması gerekir. Bu alanda en yardımcı olacak şeylerse plastik kart şablonlarıdır. Bu şablonlardan faydalanarak kartın doğru ölçüsü belirlenebilir.

Her Sektörde Kullanılmaya Başlayan Plastik Kartlar

Plastik kartların kullanımı bazı sektörlerde çok daha ön planda olsa da bu kart çeşitleri neredeyse her sektörde kullanılır hale gelmiştir. Gerçek plastik malzeme üzerine yapılan baskı sonucunda ortaya çıkan plastik kart ürünler standart kesimlerde yapılabildikleri gibi özel kesim seçenekleriyle de tasarlanabilirler. Bu özellik de firmalar ve markalar için büyük bir avantajdır. Aslında plastik kartların tasarımında belli bir sınır yoktur. Bu nedenle plastik kartlar hotellerde, marketlerde, hastanelerde, üniversitelerde, kamu kurum ve kuruluşlarında kısacası neredeyse her alanda başarıyla kullanılabilen ürünlerdir.

Paylaş

Yorum Yaz

Your email address will not be published.