Plastik kartlar günlük hayatımızda kredi kartları, müşteri kartları, personel kimlik kartları, otel kartları ve birçok farklı alanda aktif olarak kullanılmaktadır. PVC Kart yapımı uzun ömürlü ve kaliteli baskıya sahip olmalıdır. Bu nedenle plastik kart yapımı süreci, adım adım ilerleyen, özel ve dikkatli bir süreci beraberinde getirmektedir.

Plastik Kart Yapımı

Plastik Kart Modelleri İçin Tıklayınız

PVC Kart Yapım Süreçleri Nelerdir?

1.) Grafik Tasarım & Reprodüksiyon 

Plastik kart baskı için tasarım ilk ve en önemli adımlar yer arasında yer alır. Kötü ya da özensiz plastik kart tasarımları, kartın verimli kullanımının önüne geçerken, kartı kullanan müşteri/kullanıcı/personele kötü bir izlenim bırakır. Grafik tasarım ve reprodüksiyon süreçlerinde alanında uzman, yetkin kişilerin çalışması gerekir.

2.) Otomatik Kart Laminasyon

Plastik kart üretiminde çoklu katmanlar halinde üretim yapılması oldukça önemlidir. Bu teknik sayesinde plastik kartlar, daha dirençli, stabil ve kaliteli görüntüye sahip olacaktır. Laminasyon sürecinde kullanılan araçların evrensel standartlara uygun olması, yüksek kaliteye sahip olması gereklidir.

3.) Otomatik Kart Kesim

Plastik kart yapımı sürecinde otomasyon sistemleri büyük önem taşır. Otomatik kart kesim sistemi sayesinde bütün kartlar aynı standartlara sahip olur. Kullanılan sistem sayesinde kartlar içinde beklenmedik bozukluklar yaşanmaz.

4.) Otomatik Kart Kontrol

Otomatik kart kontrol sistemleri plastik kart yapımı sürecinde hatalı kart ya da teknik hataların tespit edilmesini sağlar. Sistem tamamen otomatik olarak, kesilen bütün kartları kontrol eder.

5.) Manuel Kart Kontrol

Manuel kart kontrol sistemi, otomasyon sürecinden çıkan ürünlerin son kalite – kontrol işlemlerinin tamamlanmasını sağlar.

Plastik kart baskısı için bir diğer yöntem ise boş beyaz hazır kartlara uv baskı yapılmasıdır. Bu yöntemde kartlar diğer üretim lere göre biraz daha kalın olur.

Uv baskı hakkında bilgi almak için bakınız : https://www.yakakarti.net/uv-baski-nedir/

PVC Kart Yapım Süreçlerinde Neler Önemlidir?

Personel Kimlik Kartı yapım süreçlerinde otomasyon sistemleri büyük önem taşır. Kartların sorunsuz ve hızlı bir şekilde üretilmesi için otomasyon sistemlerinin, kesintisiz olarak çalışması gerekir. Aynı zamanda otomasyon sisteminde otomatik varak, hologram baskı, kart kişiselleştirme, kart zarflama gibi özelliklerin olması, kart basım kalitesini arttıran özellikler arasında yer alır.

Sık Kullanılan Plastik Kart Çeşitleri Nelerdir?

Manyetik Bantlı Kartlar:

Manyetik bantlı kartlar daha çok ATM kartları olarak günlük hayatımızda yer alırlar. Kredi ve banka sistemleri için sık kullanılan bu kartlar aynı zamanda otellerin tesis giriş için kullandığı kart çeşitleri arasında yer alır. Kartın üzerinde yer alan manyetik şeritin şifrelenmesiyle kullanılır. 

Barkodlu Kart:
Barkodlu kartların en sık kullanım alanları geçiş sistemleri ve personel kontrol sistemleri olarak bilinmektedir. Kart üzerinde yer alan optik okuyucular bilgilerin kolayca bilgisayar sistemlerine geçmesini sağlar. Kullanım şeklinden dolayı sürtünmeye dayalı deformasyon olmaz. Müşteri sadakat programları(markaların verdiği puan biriktirme, indirim kazanma kartları) için sık sık kullanılır.

Temaslı (Çipli) Kart
Çipli kart üzerinde kendi işlemcisini barındırır. Bu kartlar işlemcileri sayesinde birçok farklı özelliğe sahip olabilirler. Kullanım alanları ve kullanım ilkesi gereği diğer kartlara oranla daha güvenli bir kart türüdür. Kopyalama, sahtecilik konularında önemli güvenlik önlemlerine sahiptir.

Temassız Proximity Kart:

Kopyalamaya karşı en güvenli kart türü olarak bilinen temassız kart, her iki yüzeyinde de termal baskıya sahip olabilmektedir. Kullanım alanları gereği bir cüzdan üzerinden dahi okutulabilir. Uygun maliyete sahip olması nedeniyle personel sayısı yüksek işletmeler ya da  ulaşım sistemleri tarafından sık sık kullanılır.

Plastik Kart Yapımı Yasal Prosedürü

Plastik kart yapım sürecinde sadece TC özel kartlar ve personel kartı için yetkili kurumdan imzalı evrak gerekmektedir. Diğer kart türlerinde herhangi bir evrak ihtiyacı duyulmaz. Markanız için plastik kart üretimi yaptırmak istiyorsanız, doğrudan bizimle iletişime geçebilir ve süreç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

FACEBOOK TAKİP ETTWİTTER TAKİP ETFEEDBURNER TAKİP